To πρώτο και το τελευταίο πλάνο διάσημων ταινιών

0
1137
Βαθμολόγησε το άρθρο
[Total: 7    Average: 3.7/5]

Είναι μερικά βιντεάκια τα οποία σε αφήνουν κυριολεκτικά με το στόμα ανοιχτό. Έχουμε δει πολλές ωραίες σκηνές ταινιών, αλλά πόσες φορές έχουμε παρατηρήσει το πρώτο και τελευταίο πλάνο τους. Σε ένα εκπληκτικό βιντεάκι στο Vimeo ένας χρήστης πήρε το πρώτο και τελευταίο πλάνο πολλών σπουδαίων και διάσημων ταινιών και τα έβαλε δίπλα δίπλα με το αποτέλεσμα που βγαίνει να είναι παραπάνω από εντυπωσιακό.

Οι 55 ταινίες που χρησιμοποιήθηκαν στο βίντεο είναι οι εξής, με βάση την χρονική τους σειρά (δίπλα μπορείτε να βρείτε κριτική για την κάθε μια):

The Tree of Life 00:00 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/the-tree-of-life-kritiki-tenias/)

The Master 00:09 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/the-master-kritiki-tenias/)

Brokeback Mountain 00:15

No Country for Old Men 00:23

Her 00:27 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/her-kritiki-tenias/)

Blue Valentine 00:30 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/blue-valentine-3-5/)

Birdman 00:34 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/kritiki-gia-birdman/)

Black Swan 00:41 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/black-swan-kritiki-tenias/)

Gone Girl 00:47 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/gone-girl-kritiki-tenias/)

Kill Bill Vol. 2 00:53

Punch-Drunk Love 00:59

Silver Linings Playbook 01:06 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/odigos-esiodoxias-kritiki-tenias/)

Taxi Driver 01:11

Shutter Island 01:20 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/to-nisi-ton-kataramenon-3-5/)

Children of Men 01:27

We Need to Talk About Kevin 01:33

Funny Games (2007) 01:41

Fight Club 01:47 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/classics-corner-fight-club/)

12 Years a Slave 01:54 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/12-chronia-sklavos-kritiki-tenias/)

There Will be Blood 01:59

The Godfather Part II 02:05

Shame 02:10 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/shame-kritiki-tenias/)

Never Let Me Go 02:17

The Road 02:21

Hunger 02:27 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/hunger-kritiki-tenias/)

Raging Bull 02:31

Cabaret 02:36

Before Sunrise 02:42

Nebraska 02:47 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/nebraska-kritiki-tenias/)

Frank 02:54

Cast Away 03:01

Somewhere 03:06

Melancholia 03:11

Morvern Callar 03:18

Take this Waltz 03:21

Buried 03:25 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/buried-kritiki-tenias/)

Lord of War 03:32

Cape Fear 03:38

12 Monkeys 03:45

The World According to Garp 03:50

Saving Private Ryan 03:57

Poetry 04:02

Solaris (1972) 04:05

Dr. Strangelove 04:11

The Astronaut Farmer 04:16

The Piano 04:21

Inception 04:26 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/inception-kritiki-tenias/)

Boyhood 04:31 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/boyhood-kritiki-tenias/)

Whiplash 04:37 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/kritiki-gia-whiplash/)

Cloud Atlas 04:43 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/cloud-atlas-kritiki-tenias/)

Under the Skin 04:47 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/under-the-skin-kritiki-tenias/)

2001: A Space Odyssey 04:51

Gravity 04:57 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/gravity-kritiki-tenias/)

The Searchers 05:03

The Usual Suspects 05:23 – (Κριτική Ταινίας: http://www.cineramen.gr/classics-corner-sinithis-ipopti/)


Cineramen
Νίκος Δρίβας

Νίκος Δρίβας

Facebook Twitter Google+

Δημιουργός και συντάκτης του www.cineramen.gr αλλά κυρίως φανατικός του σινεμά

Share

Δείτε ακόμα στο Cineramen

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.